MJF Üretim

MJF üretim için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
+90(312) 807 29 75
info@dizaynatolyesi.com

MJF Üretim Yöntemi

MJF (Multi Jet Fusion), toz halindeki hammaddeyi lazer yardımıyla katmanlar halinde birleştirilmesiyle üretim yapan eklemeli imalat teknolojisidir.

Bu üretim yönteminde PA 11, PA 12 ve PA Glass Beads hammadeler kullanılarak üretim gerçekleştirilmektedir.

MJF teknolojisi sayesinde mühendislik testlerine tamamen uygun prototipler ve son kullanıcı ürünleri üretilebilmektedir.

  • Yüksek hassasiyet
  • Hızlı Üretim
  • Yüksek Sıcaklık Dayanımı
  • Mühendislik testlerine uygun üretimler
Yüksek Hassasiyet

Bu teknolojide üretimler ± 0,3% (± 0,1 mm alt sınır)hassasiyette gerçekleşir. Baskı çözünürlüğü ise 1200 dpi'dir.

Hızlı Üretim

Yaygınlığı her geçen gün artmakta olan FDM teknolojisi sayesinde tsarımlarınızı hızlı bir şekilde somut ürüne dönüştürebilirsiniz.

Öncelikle toz halindeki plastik malzeme, sinterleme sıcaklığına yakın bir dereceye kadar ısıtılmış olan üretim platformunun üzerine yayılır. Mürekkep püskürtücü nozzle’lara sahip taşıyıcı (masaüstü 2D yazıcılarda kullanılan noozle’lara benzer), üretim platformunun üzerinden geçerek modelin sınırları içindeki toz üzerine modelin katılaşmasına yardımcı olacak birleştirme etkenini (fuse agent) ve modelin sınırlarını belirleyerek modelin dışındaki alanların sinterlenmesini engelleyecek olan detaylandırma etkenini (detailing agent) püskürtür. Daha sonra yüksek güçlü kızılötesi enerji kaynağı üretim platformundan geçerek kaynaştırıcı maddelerin dağıtıldığı alanları sinterler ve detaylandırıcı etkenin dışında kalan alanlar toz halde kalır. Böylece modelin ilk katmanı tamamlanmış olur, platform aşağı iner ve aynı işlem modelin tüm katmanları tamamlanana kadar devam eder. Ardından basılı modeller toz içinde kapsüllenir. Modeller toz giderme işlemi için çıkarılmadan önce soğutulmaları gerekir.
Üretim sonrası işlem görmemiş modeller tipik olarak katman izleri olmayan düzgün yüzeylere ve taş gri renge sahiptirler. Multi Jet Fusion ile üretilen modeller kumlanabilir ve renklendirilebilir.
PA11: İnce bir biyoplastik polyamid tozdur. Materyal, çoğunlukla hintyağı olmak üzere bitkisel yağlardan yenilenebilir ham maddelerden elde edilir. Nadir biyo-temelli mühendislik plastikleri arasındadır. PA12: Esas olarak petrol kaynaklarından elde edilen sentetik beyazımsı ince bir tozdur. Lazer sinterleme malzemesi olarak naylon PA11 kadar optimize edilmiştir. PA 12 Glass Beads: % 40’ı camdan oluşan termoplastik malzeme, sert, fonksiyonel parçalar üretir. Hem optimum mekanik özelliklere hem de yüksek yeniden kullanılabilirliğe sahiptir ve boyutsal kararlılık sağlar. Yüksek sertlik gerektiren fonksiyonel uygulamalar için idealdir.
PA12(Polyamid) malzeme ile gerçekleştirilen standart bir MJF baskıda katman izleri çok az da olsa gözle görülebilir. Bu durumdan dolayı modelin, daha pürüzsüz, parlak ve son kullanıma hazır olması için bazı işlemler uygulanabilir.