SLA Üretim

SLA üretim için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
+90(312) 807 29 75
info@dizaynatolyesi.com

SLA Üretim Yöntemi

FDM (Fused Filament Fabrication), belirli bir sıcaklıkta eritilen termoplastik malzemenin üretim yatağına, katman katman amasıyla üretim yapılan eklemeli imalat teknolojisidir.

Stereolitografi (SLA) teknolojisi reçineyi uv ışıklarla katmanlar halinde sertleştirilerek 3 boyutlu model üretilmesini sağlayan bir teknolojidir. Hammadde yelpazesi her geçen gün genişleyen bu teknoloji ile hassas ölçü aralıklarıyla kompleksli parçaları üretmek mümkündür.

SLA teknolojisi bu sebeple daha çok kalıp ve döküm modelleri başta olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır.

  • Yüksek hassasiyet
  • Enjeksiyon üretime yakın yüzey kalitesi
  • Düşük maliyet
  • Mühendislik testlerine uygun üretimler
Yüksek Hassasiyet

Bu teknolojide üretimler 0.25-50μm çözünürlükte gerçekleşir ve bu sebeple ölçüsel hassasiyet diğer 3 boyutlu üretim teknolojilerine göre oldukça yüksektir.

Hızlı Üretim

Yaygınlığı her geçen gün artmakta olan FDM teknolojisi sayesinde tsarımlarınızı hızlı bir şekilde somut ürüne dönüştürebilirsiniz.

SLA ile yapılan üretim işlemlerinde fotopolimer malzemeler kullanılır. Fotopolimer malzemeler, en yalın tanımlarıyla, UV ışık ve lazer ışınları altında kimyasal olarak değişime uğrayan polimerlerdir. Modele uygun malzeme seçimi, istenen mekanik özelliklere göre yapılır. Farklı kullanım alanlarına göre, özelleşmiş malzemeler mevcuttur. Örneğin, dental uygulamalar için özelleşmiş dental reçineler, endüstriyel uygulamalar için özelleşmiş sert reçineler ve yüksek sıcaklık reçineleri gibi seçeneklerle projeye özel seçilen malzemelerle üretim yapılabilir.
Bilgisayar destekli tasarım sonrasında üretim prosesi hazırlanır ve üretim başlar. Üretim sonrasında kalite kontrol işlemi yapılarak ürün teslim edilir.
Standart Reçine: Beyaz ve gri renk seçenekleri bulunan, mekanik özellikleri orta seviyede ancak yüzey özellikleri mükemmel olan reçinedir. Görsel prototipler için en kaliteli çözümdür.
Şeffaf Reçine: SLA teknolojisinde en sık kullanılan reçine çeşididir. Transparan bir görüntüye sahiptir. Dolayısıyla duvar kalınlığı 0,5 - 0,6 mm inceliğindeki modellerde camsı bir görüntü elde etmek mümkündür. Ayrıca ikincil işlemler ile yüzeyi daha da şeffaflaştırılabilir. Ortalama mekanik özellikler gösterir.
Rijit Reçine: İçerisinde genellikle bir renk pigmenti bulunur. Şeffaf reçineye göre mekanik özellikleri daha gelişmiştir. FDM teknolojisinde kullanılan ABS ya da sertleştirilmiş ABS malzemeye yakın özellikler gösterir.
Dökülebilir Reçine: Özellikle kuyumculuk sektöründeki hassas döküm uygulamalarında kullanılan ürünlerdir. İki temel özelliği çok ince işçilik gerektiren ayrıntıların bile kırılmadan üretilebilmesi için geliştirilmiş sağlamlık ve döküm uygulamalarına uygunluktur. Döküm uygulamalarına uygunluk; malzemenin yüksek sıcaklığa ani biçimde maruz kaldığında hızlı bir şekilde ve iz bırakmadan uçuculuk gösterebilmesidir. Bu sayede alçı vb malzemeler reçinenin üzerine döküldüğünde, kalıp olarak reçine modelin şeklini alır. Bu süreçte reçine malzeme, kalıptan sıcaklık etkisiyle form değiştirerek uzaklaşır.
Esnek Reçine: Molekül yapısı sayesinde esneyebilen lastik, silikon benzeri malzemelerdir. Prototipleme ve özel üretimlerde sıklıkla kullanılır.
Elastik Reçine: En yumuşak mühendislik reçinesi olan malzeme, normalde silikonla üretilen prototipleme parçaları için uygundur. Bükülmeyen, esneyen, dayanıklı parçalar için bu malzemenin kullanımı tavsiye edilir.
Yüksek Sıcaklık Reçinesi: Bu malzeme ile yüksek sıcaklık direncine sahip ayrıntılı, hassas prototipler üretebilirsiniz.
Biyomedikal, kuyumculuk ve kalıp modelciliği başta olmak üzere bir çok sektörde kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için destek alabilirsiniz.